OSTATNIO DODANE
2. BIENNALE ARS POLONIA „W PRZESTRZENI”

2 Biennale odbyło się w terminie 11 września – 24 października 2010r.

W wystawie wezieli udział artyści polscy z Francji, Anglii, USA, Meksyku, Holandii, Włoch oraz Niemiec: Edward Baran, Krzysztof Bednarski, Elżbieta i Emil Cieślarowie, Monika Handke, Monika Loster, Antoni Malinowski, Ewa Partum, Teresa Tyszkiewicz, Xawery Wolski.

Tytuł koncepcyjny odnosił się do pojęcia przestrzeni jako specyficznego obszaru, nie tylko w znaczeniu fizycznym, ale także, a może przede wszystkim, jako środowiska ogarniającego i wciągającego w swą swoistą strukturę, sfery niejednokrotnie wymuszającej określone zachowania i stwarzającej wielopłaszczyznowe asocjacje.

Na wystawie przedstawione zostały różnorodne wizje przestrzenności. Eksponowane były prace, które kreują otoczenie, anektując poszczególne pomieszczenia galerii i kształtując nową przestrzeń symboliczno-wizualną (Xawery Wolski), próbujące wpłynąć na przestrzeń, w której powstają (Antoni Malinowski), badające relacje przestrzenne, nawiązując do zastanych elementów architektonicznych (Krzysztof Bednarski). Zaprezentowane zostały dzieła dążące do osiągnięcia przestrzenności poprzez działanie płaszczyzną malarską (Monika Handke, Edward Baran), światłem i dźwiękiem (Emil Cieślar), a także akcje będące próbą wciągnięcia publiczności do strefy dialogu, wymagające interakcji (Elżbieta Cieślar), czy zadające pytania dotyczące przebiegu linii demarkacyjnej między prywatnością a historią, rozrywką a tragedią w kontekście przekazu medialnego (Ewa Partum). Prezentowane były obiekty artystyczne z różnorodnych materiałów: od działającej kolorem i miękkością tkaniny artystycznej (Monika Loster) po surowość stali i ostrza szpilek (Teresa Tyszkiewicz).  

Większość prac powstała specjalnie na potrzeby wystawy i budynku Galerii Sztuki Współczesnej. Działanie  to ukierunkowane było na konkretną prezentację, współpracę artystów z kuratorami, co pozwolioło na ddoatkowe walory ekspozycyjne – wzajemne oddziaływanie prac i ich konfrontacje. Aranżacja była próbą stworzenia przestrzeni o jedynych w swoim rodzaju napięciach formalnych i emocjonalnych obejmujących pokrewieństwa, paralele, korespondencje konceptów, ale także antynomie i zderzenia kształtowania malarskiego, rzeźbiarskiego oraz architektonicznego, kontrasty subtelnych konstrukcji napowietrznych i drobnych form niepozornie przemieszczających się pod nogami publiczności, kształtów monolitycznych i ażurowych, czy w końcu zderzenia atmosfery łagodnej i kontemplacyjnej z chłodem i drapieżnością.

Osoby Biennale Ars Polonia

Pomysłodawca, dyrektor Biennale Ars Polonia, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
Anna Potocka  - anna.potocka@galeriaopole.pl

Kuratorzy 2  Biennale Ars Polonia "W przestrzeni"
Łukasz Kropiowski - lkropiowski@galeriaopole.pl

Agnieszka Dela - info@galeriaopole.pl

Do współpracy przy projekcie zaproszona została Elżbieta Dzikowska - autorka wystaw i publikacji dotyczących sztuki polskich artystów działających za granicą. 

Miejsce prezentacji - Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu


Biennale Ars Polonia / Galeria Sztuki Współczesnej / 45-056 Opole, Pl. Teatralny 12 / tel.+48 774025143 / info@galeriaopole.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.